MODEL FABRIKA EĞITIMI - 1

        Bursa Ticaret ve Sanayi Odası koordinasyonu ile yürütülen ve T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen “Bursa Kauçuk Sektörü UR-GE ile Dünyaya Açılıyor (19.UR-GE.039)” Projesi kapsamında firmamızın da dahil olduğu “Enerji Verimliliği Etüdü” çalışmasını da içeren “Üretim ve İşletme Verimliliği” danışmanlık hizmeti alınmasına 06. Aralık. 2021 tarihinde BMF (Bursa Model Fabrika-Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi) Demirtaş tesislerinde eğitimlere başladık. Toplam 10 hafta sürecek olan eğitimin 4 haftası BMF’de kalan 6 hafta Üçel Kauçuk A.Ş.’de olacak şekilde planlanmıştır. Danışmanlık toplam 19 modülden oluşmakta olup, aşağıda belirtilen başlıklardan oluşmaktadır.

 1. Yalın Yaklaşım
 2. Süreç Yaklaşımı ve Standardizasyon
 3. İş Etüdü
 4. Mevcut Durum Değer Akış Haritalama
 5. TPM (Toplam Verimli Bakım) – OEE (Genel Ekipman Verimliliği)
 6. SMED (Tek Haneli Dakikalarda Setup -Tip Değişimi-)
 7. Jidoka, Poka Yoke (Otonomasyon, Hata Önleme)
 8. FMEA (Hata Türü ve Etkisi [Risk] Analizi)
 9. Gemba (Problem Çözme), Kaizen (Sürekli İyileştirme)
 10. İş İstasyonu Tasarımı, Ergonomi, 5S
 11. Yamazumi (Hat dengeleme), Milk Run (Malzeme besleme)
 12. Heijunka (Karışık Yükleme)
 13. MRP, Kanban, Kapasite Planlama
 14. Enerji Verimliliği
 15. Stratejik Performans Yönetimi
 16. Yetkinlik Yönetimi
 17. Liderlik
 18. Performans Görüşmesi ve Etkileme Teknikleri
 19. Proses Denetim

 

Danışmanlık süreci tamamlandığında Üçel Kauçuk A.Ş. olarak eğitim alan tüm personelimiz ile aldığımız eğitimleri tabana yayıp fabrikamız genelinde tüm bölümlerde uygulanmasını sağlayacağız. Bizi gelecekte daha rekabetçi ve verimli hale getirecek olan bu yöntemler daha kurumsal bir firma olmamıza yardımcı olacaktır. 

Bize destek veren başta BTSO’ya ve BMF’ye ve BMF bünyesindeki eğitmenlere teşekkürlerimizi sunar tüm ekipler için başarılı bir proje olmasını dileriz.